Kapadokya; Geleneksel Sofralar, Yöresel Tatlar

Birbirinden lezzetli sofralar, geleneksel yöntemlerle hazırlanan yemeklerle donatılıyor. Kırmızı etler, yeşil sebzeler, hepsi Kapadokya’nın muhteşem manzaralı restoranlarında!

Kapadokya yemekleri İç Anadolu mutfağının geleneksel özelliklerine göre hazırlanıyor. Yöresel lezzet bakımından, coğrafi konum yönlendirici olmuştur. Tarımsal ürünlerin çok çeşitli olmaması sofralara da yansımış, bakliyatla yapılan tatlar ön plana çıkmıştır.

Meşhur yemekleri arasında, bu tahıl ve bakliyat ürünlerinin etle karıştırılarak yapılan lezzetleri ise oldukça popülerdir. Özellikle yapımı zor ve pişirilmesi uzun süren testi kebabıyla çömlek fasulyesi, Kapadokya’nın en meşhur tatlarıdır.

Bunların yanında bölgede gelişmiş olan bir içecek dalı vardır. O da şarapçılıktır. Yer altı mahzenlerinde çok uzun yıllardan beri yapılan ve saklanan şaraplar, ayrıca ekonomik olarak katkı sağlar. Avanos, bu sektörün önemli merkezidir.

İç Anadolu’nun Zengin Mutfağı

Kapadokya Testi Kebabi
Kapadokya Testi Kebabi

Kapadokya’da ne yenir sorunuza cevap vermeden önce sizlere biraz İç Anadolu mutfağı ile ilgili bilgi vermemiz gerekiyor. Kullanılan araç gereçleri, yemek çeşitleri, pişirme yöntemleri, sofra düzenleri, servis usulleri ile tamamen kendine özgü bir mutfak diyebiliriz.

İç Anadolu yöresi yeme içme kültüründe buğday ve bulgur en çok kullanılan ürünlerdir. Un da bunlardan sonra gelir. Koyun eti, yoğurt, patates ve sebzeler (patlıcan, taze fasulye) önemli bir yer tutar. Kuzu tandır, bulgur pilavı, nohutlu yahni, su böreği, mantı, un helvası, sütlaç en çok bilinen lezzetler. Gözleme, en sevilen hamur işi ve Kayseri mantısı dillere destan bir gelenek.

Arabaşı ve ‘peşmani’ ile ziyafet sofralarının vazgeçilmezi tandıra bütün bir kuzu asılması ile hazırlanan ‘çebiç’, fırın kebapları, etli ekmek, peynirli pide ve dahası.

Kapadokya yemek kültürü de bu coğrafyanın tipik özelliklerini gösterirken sizleri şaşırtacak sürprizler de hazırlayacaktır. Akşamları ışıklandırılan peri bacalarının manzarasına karşı kaya otellerinizin restoranlarında tadına doyulmaz lezzetleri deneme imkanınız olacak. Gelin bu fırsatı kaçırmayın!

Kapadokya’da Ne Yenir? – Tadına Doyulmaz Lezzetler

Kapadokya restoranları bu kültür kentinde en çok uğrayacağınız yerlerden. Sizlere en meşhur Kapadokya yemeklerini sıraladık. Listemize göz atmanızda fayda var.

Testi Kebabı: Doğranan kuş başı etler, karabiber, domates, sarımsak, sivri biberle harmanlanarak testinin içine yerleştirilir. Üzerine tereyağı döküldükten sonra testinin ağzı hamurla kapatılır. Sonra testi ateşin üstünde 2 saat bekletilir. En sonunda kırılarak içindeki muhteşem lezzet açılıp yenmeye başlanır.

Çömlek Fasulyesi: Kuru fasulye, odun ateşinde haşladıktan sonra doğranmış etlerle birlikte bir çömleğin içine konur. Üzerine su dökülür. Önce kısa bir süre közde pişirilir, sonrasında soğan ve salça ilave ettikten sonra da tekrar pişirilir.

Düğü çorbası: Düğü adı verilen ince bulgur ile yapılır. Tereyağı ve salça kavrulduktan sonra su ilave edilir ve içine düğü atılır.

Sütlü çorba: Kaynatılan bulgura süt ilave edilerek hazırlanır.

Nohutlu yahni: Koyun eti soğanla birlikte kavrulur. Malzemeler nohutla birlikte çömleğe konur. Su ve salça ilave edildikten sonra tandırda pişmeye bırakılır.

Kayısı dolması: Çömlekte yapılan kayısı dolmasında parça etler ve tatlı kayısı kullanılır. Piştikten sonra servis edilir.

Gendime: Soğan ve salça tereyağı ile kavrulur. İçerisine yarma eklenir. Diğer yanda kurutulmuş kemik çömleğin altına konur. Üzerine kavrulmuş yarma eklenir ve su koyulur. Tandırda pişirilir.

Dıvıl: Haşlanmış patates bulgur ile yoğrulup küçük köfteler halinde yağda kızartılır.

Ayva dolması: Ayvaların içi oyulduktan sonra düğü ve kıyma karışımı ile doldurulur. Tepsiye yerleştirilir. Üzerine su ve pekmez dökülür.

Dolaz: İki şekilde yapılabilir. Yumurta, süt ya da su ile un karıştırılır. Yağda kavrulur, servis edilirken üzerine şeker kestirmesi veya bal dökülür.

 • Kesme çorbası
 • Patates çorbası
 • Ağpakla
 • Soğanlama
 • Çanak
 • Nevşehir tavası
 • Zerdi pilavı
 • Sızgıt
 • Kömbe
 • Bulama
 • Aside de vaktiniz olursa ve denk gelirseniz tatmanızı önerdiğimiz geleneksel yemekler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *