Kapadokya’da asla yapmadan Dönmeyin…

ürgüp-gezi-kapadokyabalonturuKapadokya bölgesinde her gününüzü dolu dolu geçireceğiz bir çok aktivite mevcut. Bölge turizm bakımından kendini Dünya’ya kanıtlamış ve Türkiye’nin en nadide güzelliklerinden olan Peri bacalarından oluşan geniş bir yelpazenin içerisindedir. Bölge’de bulunan Peri Bacaları her yıl milyonlarca kişinin ilgisini çekmekte ve her yıl milyonlarca kişi bölgeyi ziyaret etmektedir.

Kapadokya kayadan oyma bir çok yerleşim yerleri, oteller, pansiyonlar, kiliseler, mağbetler, camiler ve eski dönemlere ait yerleşkeler ile bir dünya harikasıdır adeta. Kapadokya’ya yolunuz düşerse biz bölgeyi sizlere şöyle anlatalım. Bölge de bir çok kilise, mağara, camii ve bir çok ilginç yerleşkeler mevcut. Kapadokya’ya geldiyseniz gezeceğiniz çok yer var ilk önce kendinize bir müze kart alın deriz, çünkü bölge de o kadar çok örenyeri ve tarihi müze var ki siz bilet almaya yetişemezsiniz. Müze kartlarını bölge’de bulunan açık hava müzeleri ve yeraltı şehirlerindeki gişelerden alabilirsiniz. İlk girişinizi Ürgüp’te konaklama ile geçiriyorsunuz var sayalım. Sabahın ilk saatlerinde Kapadokya’da bir çok sıcak hava balonu turları gerçekleştirilir. Bu turlar sabahın ilk saatlerinde gökyüzünde sizlere en güzel anılarınızı yaşatacak en keyifli güne daha dinç başlamanızı sağlayan bir etkinliktir bölge de.
Göreme’de kaya hotel zenginliği var adeta. Eski kayadan oyma mekanlar şimdi sizlere kaya (cave) hotel ve butik oteller olarak restorasyondan sonra sizlerin beğenisine sunuluyor.  Peri bacaları içerisinde uyumak insana öyle bir güzel geliyor ki yaşamanızı tavsiye ediyoruz. Kayaların özelliği yazın serin, kışın ise ılık olmasıdır. Bu özellikte tertemiz şehrin stresinden uzak bir kaç günlük bir tatili hak etmiyor musunuz ? Biz idda ediyoruz Kapadokya Türkiye’de deniz turizminden sonra yapılacak en güzel kültürel ve doğal aktivitedir.

Göreme’deki otelinizdeyken balona binmek istiyorsunuz. Güne balonla uyanmak için heyecanlısınız. Balon firmaları sizleri otelinizden özel araçlar ile alarak balon turları kalkış alanına götürüyor. Uzman pilotlar eşliğinde balon uçuşuna başlıyorsunuz ve peri bacalarını en yakından görme imkanına kavuşuyorsunuz. Kapadokya ayaklarınızın altında siz balonlar ile uçarak bölgeyi gökyüzünden izleyerek adeta bu anları hayatınızın en güzel anları gibi hissediyorsunuz. Biz şahidiz ki bir kere balona binen bir birey ilk fırsatında balona binmeye can atıyor. Neden mi çünkü bölge deki balon pilotları uzman kişilerden oluşuyor bütün korku ve kederlerinizi aşağıda bırakıp kendinizi rüzgarın yönüne bırakıyorsunuz ve adeta kuşlar gibi uçuyorsunuz balon üzerinde.

KapadokyaBalonTurlari-kapadokyabalongezisiKapadokya’da Balon turu bitiminden sonra ise aşağıda yer ekibinin sizlere hazırladığı uçuş sertifikanızı alıyorsunuz ve uçuşu kutlamak için Şampanya patlatıyorsunuz…Bölge’de günün ilk saatlerindesiniz. Bölge’nin önemli vadileri, müzeleri, tarihi mekanları, alışveriş yerleri, resim çekinmeniz için doğal stüdyolarınız mevcut. Müzelerden başlayalım Göreme Açık Hava Müzesi bölgenin en çok turist çeken müzelerinden. içerisinde kilisenin bulunduğu adeta tarih kokan bir yer aslında. Zemi vadisi de buraya çok yakın. Zemi Vadisi – 5600 metre yazılı bir tabela ile hediyelik eşya satan tezgâhların yer aldığı noktadan yürüyüşe başlanabilirsiniz  Zemi vadisi, Göreme – Ürgüp asfaltında sona erer. Zemi Vadi boyunca çeşitli meyve ağaçları yürüyüş parkurunu renklendirirken içilebilir su kaynakları çevresinde de dinlenilebilirsiniz ve doğanın güzelliklerini yakından izleyebilirsiniz. Ayrıca vadi içerisinde bulunan Sarnıç Kilisesi ve Karabulut Kiliselerini de ziyaret edebilirsiniz.  Eğer planınız yok ise Göreme’de bir gününüzü geçirin. Tarihi Milli Park olan Göreme sizlere dünyanın harikalarından birini sunuyor.  Zemi Vadisi, Görkündere Vadisi, Meskendir Vadisi, Bağlıdere Vadisi ve Kılıçlar Vadisi Göreme ‘de bulunan en güzel vadilerdir.

Bölge’nin en güzel yerlerinden birisi de üç güzeller diye tabir edilen Ürgüp Girişinde bulunan Peri bacalarının bulunduğu alandır. Bölge’nin en çok resim çekilen yeri ve gece geç saatlere kadar insanların fotoğraf çekindiği yerdir. Buranın öyle bir havası vardır ki resimlerin dokusuna bile yansır bu görsel güzellik. Kapadokya’nın simgesi peri bacalarının en güzelleridir bu üç tane kayadan oluşma bu dünya harikası…Etrafında bulunan satıcılardan hediyelikler alabilir, yemek yiyebilir ve el yapımı şarapların tadına bakabilirsiniz.

kapadokyabalongezisi-kiliselerÜç Güzellerden sonra şöyle bir Ürgüp’e inelim. Evet Ürgüp bölge’nin güzel yerlerinden birisi, Temenni tepesi, Damsa Barajı, Vadileri, Kiliseleri, Camileri ile bir başkadır her zaman. Yıllar önce türkülere isim olmuş Ürgüp bir tarih başkentidir aslında. Turizmin başkentidir Ürgüp. Ürgüp’te her zaman yılın her vakti bir aktivite kesinlikle vardır. Gece hayatı da oldukça canlıdır Ürgüp’ün. Bölgenin en büyük hotelleri, turizm kompleskleri buradadır… Kaya hotelleri meşhur, temenni tepesinde bir bardak çay ile kocaman bir Kapadokya manzarasını izlemelisiniz.

Kapadokya‘yı anlat anlat bitmez derler ya biz Kapadokya’yı kelimeler sığdıramayız. Kapadokya’yı Ziyaret edin. Bizim sizlere Kapadokya Günlük Turlar’da Tavsiyemiz Kapadokya Seyahat Travel‘dır.

One Reply to “Kapadokya’da asla yapmadan Dönmeyin…”

  1. Kız arkadaşıma evlenme teklifi yapacaktım, siteleri araştırırken karşıma Balonda Evlenme Teklifi çıktı, çok ilgimi çekti, sağ olsun Tuncay bey çok yardımcı oldu. Herşey için kendisine teşekkür ediyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *