Sıkça Sorulan Sorular

Balonlar Hangi Malzemeden Yapılır?

Balonlarda; uzun ömürlü, direnme gücü yüksek şerit şeklinde perde dokumalar ve paslanmaz çelikten yapılmış halatlar kullanılır. Sepetler ise geleneksel tarzda hasırdan yapılır.

Balon Nasıl Şişirilir?

Balonun zarf diye adlandırdığımız gövdesi sepete ve yakıcı sistemlere bağlanmış halde yere serilir. Güçlü bir fan ile gövdenin içi belli bir doygunluk noktasına kadar soğuk hava ile doldurulur. Daha sonra ısıtıcılar devreye alınarak balon içindeki hava ısıtılmaya başlanır. İçerdeki hava ısındıkça gövde sepet üzerinde yükselmeye başlar ve yana yatırılmış halde duran sepeti dik konuma getirir.

Balonların Büyüklüğü Ne Kadardır?

Balonların büyüklüğü 1 kişilikten, sepet uzunluğu 30 metreye varacak değin değişik büyüklüklerdedir. Balon büyüdükçe yolcu taşıma kapasitesi artar.

Balonu Nasıl Yönlendiriyorsunuz?

Balonlara yön verilemez. Bununla beraber balon yükseltilip alçaltılarak farklı hava katmanlarına geçiş yapılabilir ve farklı katmanlardaki farklı yönlerdeki rüzgarlar yakalanarak limitli bir yönlendirme yapılabilir. Bu yöntemden balon indirilirken de yapılabilir. Bu durum 3 boyutta seyir halinde olma gibidir. Pilot, balon içindeki hava sıcaklığını değiştirerek balonu yükseltme ve(ya) alçaltma işlemlerini gerçekleştirir.

Balonlar Ne Kadar Yüksekte Uçuyorlar?

Her detay çok daha yakın plandan görülebildiği için baloncular genelde olabildiğince alçak uçmak isterler. Çoğunlukla balon uçuşları ağaç boyu seviyelerinden başlayıp bir kaç bin feet’e kadar çıkabilir. Ulaşılabilecek yükseklik o günün hava koşullarına göre belirlenir. Bu da 500 – 1500 feet (150 – 500 metre) arasında değişir.

Ne Kadarlık Bir Alanda Uçuş Yapıyorsunuz?

Uçuşların büyük çoğunluğu 5 ile 25 km’lik bir alan içerisindedir ancak balonlar rüzgarın yönünde ve hızında ilerleyebildiğinden bu değer her gün havaya bağlı olarak değişir. Zaman zaman rüzgar izin verdiğinde kalkış yapılan noktaya iniş yapmakta mümkündür. Yukarı çıktıkça rüzgarın hızı artmaya meyillidir.

Hepsi ne kadar zaman alıyor?

Başlangıçtan bitişe kadar, maceranız yaklaşık 3-4 saattir. Balonun şişirilmesi ve hazırlanma süresi yaklaşık 30 dakikadır. Uçuş yaklaşık 60-90 dakika sürer. Uçuştan sonra yapılan tören 30 dakika, hotelden çıkış ve geri dönüş 30’ar dakika zaman alıyor. Balonlarda en az 2 saat uçuş yapılabilecek yeterlilikte yakıt bulunur. Artı 30 dakika yedekleme kapasitesi bulunur.

Uçarken Ne Görüyoruz Ve(ya) Duyuyoruz?

Yeryüzüne yukarıdan bakmak için seçilebilecek en zarif ve en romantik yol, uçuşun en eski metodu olan balonlardır. Balon o günün koşullarına göre esen rüzgarla birlikte uçuyor olacağından uçarken ilerleyiş oldukça keyiflidir ve görüş mesafesinde olan her şey tüm detayları ile karşınızdadır. Yer yüzeyinden bakarken göremeyeceğiniz arazi yüzeylerindeki farkları ve dokuları balonla uçarken çok net görürsünüz. Yer yüzeyini ve gökyüzünü bu şekilde gözlemleyebileceğiniz balon haricinde başka bir vasıta daha yoktur. Balonda iken köpeklerin havlamasını, kuşların ötmesini duyabilir ve hatta yerdeki insanlarla konuşabilirsiniz. Sadece propan gazı ile balon içerisindeki havayı ısıtırken kullanılan sistemler devrede olduğunda sessizlik biraz bozulur.

Uçuş Esnasında Neler Hissederiz?

Havalandıktan sonra hava akımlarıyla birlikte hareket edildiği için herhangi bir sarsıntı veya rüzgar hissetmezsiniz. Sepet, içinde bulunduğu hava kütlesi içinde hareketsiz bir şekilde asılı durur. Uçuş yaptığımız sakin koşullar altında, sepeti sarsacak hiç bir şey yoktur, yani hissettiğiniz hareket, bir asansörde hissettiğinizden bile çok daha azdır. Ağaç tepelerinin üstünden geçerek veya yükseklerde süzülerek uçarken hissedilen şey sadece huzur dolu bir duygudur. Yükseklik korkusu neredeyse hiç yaşanmaz ve şayet yolcularımızın tercihi bu yönde ise, biz de sadece alçaktan uçarız. Bazı yolcular uçuşta hissettiklerini sakin ve romantik olarak tanımlarken bazıları da uçuşu nazik ve huzurlu olarak tanımlamaktadırlar.

Balona Binerken Yanımızda Ne Getirmeliyiz?

Fotoğraf makinesi ve(ya) kameranızı getirmeyi unutmayın ve tabi ki yanınıza yedek film ve(ya) pil almayı da. Ekibimiz balon maceranızda sizin fotoğraflarınızı çekmekten büyük mutluluk duyacaktır. Dürbün de alabilirsiniz. Ayrıca, uçuş esnasında güneş gözlüğü ve şapkaya ihtiyaç duyabilirsiniz, yanınızda bulundurmakta fayda var.

Ne zaman uçuyoruz?

Sabahın erken saatlerinde, gündoğumu zamanında uçuyoruz çünkü günün bu vakti, rahat ve dengeli bir uçuş, yumuşak bir iniş ve maksimum kaldırma gücü için sakin ve serin hava şartlarını sağlıyor. Bu vakit, aynı zamanda fotoğraf çekmek için de en uygun vakit. Gün doğumunun muhteşem güzelliği, renkler ve kontrastlar harika oluyor.

Zor/Kötü Hava Koşulları Nedeniyle Uçuş İptal Olursa?

Sıcak hava balonculuğunun tamamen havaya bağlı olduğunu lütfen unutmayın. Uçuş kararı alınmadan önce dikkate almak zorunda olduğumuz faktörler vardır. Havanın güneşli ve açık olması uçuş için yeterli koşulları sağlamaz. Başarılı bir uçuşun gerçekleşmesi için bir kaç farklı zaman dilimi belirleme yani rötar olma ihtimali gayet yaygın bir durumdur. Rezervasyonunuzu yaptırdığınız tarihte uçuşun gerçekleşmesi için elimizden gelen tüm gayreti göstereceğiz ancak hava koşulları müsaade etmezse mecburen anlayışınızı ve işbirliğinizi istemek durumundayız. İptalin hayal kırıklığı yaratabileceğinin farkındayız ancak güvenlik her zaman öncelikli olmak zorunda. Uçuş kararını verme yetkisine sahip tek kişi pilottur. Rezervasyon yaptırdığınız tarihte hava uçuşa müsait değilse sizi olabilecek en kısa zamanda bilgilendireceğiz ve farklı bir tarih için müsaitliğinizi soracağız. Aksi halinde yaptığınız ödeme kesintisiz olarak iade edilecektir. Rezervasyonunuzda yapmak isteyebileceğiniz tarih değişikliği veya iptal gibi bildirimleri tarafımıza uçuştan en az 48 saat öncesinden iletmeniz gerekmektedir. 48 saat dilimi dahilinde yapılacak bildirimlerde yatırmış olduğunuz depoziti iade alamama ihtimaliniz vardır.

Yukarıda Hava Soğuk mu?

Balonlar, yolculara sıcaklık değişimi hissettirecek kadar yükseklerde uçmaz. Uçuş esnasında balon içindeki havayı ısıtan sistemlerden yayılan ısı sayesinde ciddi bir soğukluk hissetmezsiniz. Yerde dururken sizi etkileyebilecek rüzgar soğuğu, balonda uçarken, soğuk bir günde dahi, balon rüzgar ile birlikte uçtuğu yani gerçekte rüzgarın bir parçası haline geldiği için hissedilmez. Hava durumunun etkisi nedir? Kalkıştan önce hava durumunu kontrol ediyoruz. Genellikle saatte 10 mil sürate ulaşan rüzgarlarda rahatlıkla uçabiliyoruz.

Yağmur yağarsa uçuş olur mu?

Rüzgar şartları sabit olduğu zaman yağmur bir sorun olmaz. Ama şiddetli yağmur bekleniyorsa, o gün için uçuş planı yapmayız çünkü bu durum balonun ağırlığını epey arttırır. Bazen yağmur dengesizlik ve öngörülemeyen rüzgarlar anlamına gelir ki bu durum bizim için daha rahatsız edicidir çünkü balonun hacmi gerçekten de çok büyüktür. Buna karşın bulutlu havalar bazen en mükemmel uçuş şartlarını sağlarlar ama fotoğraf çekmek isteyenler icin bir hayal kırıklığı söz konusu olabilir.

Balonculukta Yasal Kurallar Nelerdir?

Türkiye’de bu konudaki tüm kontroller Türk Sivil Havacılığı Kurumu tarafından yapılmaktadır ve tüm balonların uçuş belgeleri yetkili personel tarafından kontrol edilmektedir. Ticari amaçlı balon gezileri düzenleyen firmalar, tarifesiz sefer yapan havayolu şirketi olarak kayda alınır ve işletme sertifikası ile lisanslar bu çerçevede Türk Sivil Havacılığı tarafından düzenlenir.

Lisanlı mısınız?

Evet. Yasal bir işletmeci olarak 3. şahıs ve yolcu mali mesuliyet sigortası taşımak zorundayız. Aynı zamanda kalkış noktasına ulaşım ve inişten sonra da otellere dönüş için transfer imkânı sağladığımızdan, yolcularımız tüm araçlarımızda da sigorta kapsamındadır.

Güvenli midir?

Balonculuk istatistiklere göre en güvenli uçma şeklidir. Balon pilotları, Sivil Havacılık tarafından tüm havacılık operatörleri için belirlenen en yüksek standartlardaki profesyonel eğitimlere tabiidirler. Bu nedenle yasal çalışan operatörlerde ömrü dolmamış malzeme kullanımı olmadığından ve standartlara uyulduğundan emin olabilirsiniz. Kimler uçmamalı?: Yakın bir geçmişte ameliyat geçirmiş kişiler Kalça veya bel bölgesinde şiddetli ağrıları olanlar Hamileliğinin ilk 3 ayında olanlar Kırılgan kemik yapısına sahip olan kişiler Çok küçük çocuklar (6 yaşın altında) uçmamalı Herhangi başka bir konuda tereddüdünüz var ise mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Nasıl Giyinmeliyiz?

Yürüyüş esnasında kullanabileceğiniz tarzda gündelik kıyafetleri tercih etmelisiniz. Hava ısınmaya başlayınca rahatça üzerinizden çıkarabileceğiniz ancak sabah erken saatlerde sizi sıcak tutacak bir süveter veya ceket gereklidir. Kapalı, arazi koşullarında kullanılabilecek bir ayakkabı (yürüyüş / spor ayakkabısı gibi) tercih etmenizi öneririz. Eğer balonun içindeki havayı ısıtmada kullandığımız sistemlerden etkilenmek istemezseniz şapka almanızı tavsiye ederiz. Kısaca dışarıdaki mevcut hava koşulunda nasıl rahat edecekseniz ona göre giyinebilirsiniz. Terlik, sandalet kullanımını tavsiye etmiyoruz. Her zaman için en iyisi kat kat giyinmektir.

Eğer Yükseklik Korkum Varsa!

Balonun altına asılmış bir sepette bulunmakla, uçurum kenarında olmak veya yüksek bir binanın çatı katında olmak aynı şey değildir. Balonda iken yükseklik hesabı için baz alabileceğiniz bir hat yoktur. Zaten baş dönmesine neden olan da psikolojik olarak böyle bir ölçümlemedir. Ayrıca, uçarken rüzgâr hissedilmez ve hareket hissi hemen hemen hiç olmaz. Yılların tecrübesi ışığında söyleyebiliriz ki; yükseklik korkusu olan en gergin yolcular dahi kalkıştan hemen sonra ve tüm güzergah boyunca herhangi bir sıkıntı yaşamamaktalar.

Kimler Balonla Uçabilir?

Yaşları 6 ile 90 arasında değişen hemen hemen her yaşta yolcuyu uçurabiliriz. Yolcuların sadece uçuş süresince sepette ayakta durabilecek güçte olmaları, sepete tırmanıp, inebilmeleri ve güvenlik bilgilerini anlayabilmeleri gerekmektedir.

Balon Uçuşları Neden Bu Kadar Pahalı?

Sıcak hava balonları ithal edilmektedir. Balon yapımında kullanılan materyalin doğası gereği bir ömrü vardır. Balonların da ömrü bu materyale bağlıdır ve belli bir saatten sonra ya ciddi bir tamirat veya tamamen değişim gerekmektedir. Sıcak hava balonlarında yakıt olarak propan kullanılır. Propanın fiyatı ise petrole bağlıdır. Yasal bir operatör olmak pahalıdır. Sigortalar, onaylı ve sertifikalı cihazlar, yetkili yerlerden servis alma, çeşitli lisans ücretleri v.s. de dahil olarak Sivil Havacılığın tüm yaptırımlarına itaat etme gibi.